بیانیه محکومیت نقض حقوق کودکان در سرزمین‎های اشغالی

شورای حقوق بشر سازمان ملل

بیانیه محکومیت نقض حقوق کودکان در سرزمین‎های اشغالی

نقض حقوق کودکان سال‌ها است که ادامه دارد، به ویژه در کرانه‌ غربی و نوار غزه‌. نقض‌ها حبس، بازداشت و حمله به کودکان؛ حق برای زندگی؛ حق برای سلامت؛ حق آموزش؛ حق ثبت تولد؛ و حق دسترسی به آب آشامیدنی سالم را شامل می‌شود

 
در بیست و چهارمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، انجمن پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی بیانیه‎ای را در خصوص نقض حقوق کودکان در سرزمین‎های اشغالی منتشر کرد که توسط نماینده انجمن در صحن شورا قرائت شد. ترجمه فارسی این بیانیه به شرح ذیل است:
 
جناب رئیس
تاکنون فعالیت‌های اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی برای رعایت پیمان‌نامه‌ حقوق کودکان، که خود یکی از کشورهای عضو آن است، به شکست انجامیده است. نقض حقوق کودکان سال‌ها است که ادامه دارد، به ویژه در کرانه‌ غربی و نوار غزه‌. نقض‌ها حبس، بازداشت و حمله به کودکان؛ حق برای زندگی؛ حق برای سلامت؛ حق آموزش؛ حق ثبت تولد؛ و حق دسترسی به آب آشامیدنی سالم را شامل می‌شود.
در پایان ماه می 2013 ، اسرائیل 236 کودک در زندان‌هایش داشت. کودکانی که توسط ارتش یا پلیس اسرائیل بازداشت می‌شوند دایم مورد رفتار تحقیرآمیز و اغلب مورد شکنجه قرار می‌گیرند، و به زبان عبری که چیزی از آن نمی‌فهمند بازجویی می‌شوند، و برای آزاد شدن باید اعتراف‌نامه‌ای را امضا کنند که به زبان عبری نوشته شده است. علاوه بر این، نگرانی‌های جدی در مورد  استفاده‌ مداوم از کودکان بازداشت شده به عنوان سپرانسانی و  خبرچین وجود دارد. از 14 ژانویه 2010 تا مارچ 2013 در این خصوص 14 مورد گزارش شده است.
سربازان اسرائیلی از کودکان فلسطینی برای ورود به ساختمان‌های بالقوه خطرناک استفاده می‌کنند، برای جلوگیری از پرتاب سنگ آنها را وادار می‌کنند جلوی ماشین‌های نظامی بایستند و کیسه‌های مشکوک به حمل مواد منفجره را بازرسی کنند.
اسرائیل حق زندگی کودکان فلسطینی را نیز نقض می‌کند؛ طبق آمار طی دهه‌ گذشته در هر سه روز یک کودک فلسطینی کشته شده است.

جناب رئیس
این حقیقت که اسرائیل مجاز است به نقض حقوق کودکان ادامه دهد بدون آنکه مجازات شود، پیمان‌نامه‌ حقوق کودکان را تضعیف و عدم احترام اسرائیل به حقوق بشر را اثبات می‌کند.
ما ضمن محکوم کردن نقض حقوق کودکان، معتقدیم که باید مکانیزم‌های موثرتری در سطح بین‌المللی ایجاد شود تا مانع از نقض حقوق کودکان فلسطینی گردد و اسرائیل را وادار کند از قوانین بین‌المللی تبعیت کند.