ایدز؛ کاهش در جهان، افزایش در ایران!

گزارش

ایدز؛ کاهش در جهان، افزایش در ایران!

در کشور ما و کشورهایی با مختصات فرهنگی ما به دلایل مختلف صحبت از مسایل جنسی در محافل رسمی تابو محسوب می‎شود کمبود اطلاعات در این زمینه موجبات ابتلای بسیاری را فراهم آورده است

گزارش سازمان ملل نشان می‎دهد که تعداد مرگ و میرهای ناشی از بیماری ایدز در جهان در سالهای میلادی اخیر در مقایسه با سال قبل از آن حدود 12 درصد کاهش یافته و به یک و نیم میلیون نفر رسیده است. این در حالیست که در ایران این روند افزایشی است. همچنین تعداد افراد جدید مبتلا شده به این بیماری نیز از 2.2 میلیون نفر در سال 2012 به 2.1 میلیون نفر در سال 2013 کاهش یافته است.
این گزارش می افزاید که در سال 2013، فقط حدود 13 میلیون نفر از مبتلایان به ایدز که معادل 37 درصد آنهاست، به خدمات درمانی دسترسی داشته اند. در همین حال، بیشترین تعداد مبتلایان جدید به ایدز در سال 2013 در آفریقای سیاه بوده اند که تعداد آنها به یک و نیم میلیون نفر می‎رسد که از این تعداد 210 هزار نفر کودک هستند.
حدود 70 درصد از مبتلایان به ایدز در جهان در همین منطقه زندگی می‎کنند که 58 درصد از آنها نیز زن هستند. اما در مجموع، میزان ابتلا به ایدز در هشت سال گذشته در جهان، 33 درصد کاهش یافته است.

جهان کاهش ، ایران افزایش
آمار‌های دولتی نشان می‌دهد به‌طور میانگین از سال 1388 تا به امروز هر سه‌ماه یک‌بار 500 نفر به جمع مبتلایان به این بیماری اضافه می‌شوند. آماری که از سوی وزارت بهداشت در رابطه با آخرین وضعیت بیماری ایدز اعلام شده، نشان می‌دهد که تعداد مبتلایان به ایدز از 20‌هزار و 975 نفر در سال 1388به بیش از 30 هزار نفر رسیده است.
 
در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلای آنان در سال 1391 گزارش شده است، اعتیاد تزریقی 52‌ درصد، برقراری روابط جنسی 33‌درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک 3.4 درصد را تشکیل داده است. در 11.6 درصد از موارد شناسایی‌شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است ضمنا 74.4درصد موارد شناسایی‌شده در این سال را مردان و 25.6درصد را زنان تشکیل می‌دهند.
اعلام این آمار و رشد 33‌درصدی انتقال ایدز از طریق روابط کنترل‌نشده جنسی نگرانی‌ها برای پیشروی انتقال ایدز از طریق روابط جنسی را افزایش می‌دهد.

آگاهی حلقه مفقوده ایدز در ایران
این اختلاف روند در ابتلا بین ایران و جهان به طور قطع از کمبود آگاهی ناشی می‎شود . در حالی که در کشور ما و کشورهایی با مختصات فرهنگی ما به دلایل مختلف صحبت از مسایل جنسی در محافل رسمی تابو محسوب می‎شود کمبود اطلاعات در این زمینه موجبات ابتلای بسیاری را فراهم آورده است. 
 
این در حالیست که سازمانهای بین‎المللی و سازمان ملل در هنگام برگزاری جام جهانی فوتبال در یکی از پرخطرترین مناطق جهان با راه اندازی کمپین‎های آگاهی‎بخش از بروز فاجعه در این مورد جلوگیری کرده و یا به عبارت بهتر سعی در جلوگیری از ابتلای افراد ناآگاه به این بیماری را داشتند.
 
به جاست که در داخل کشور لااقل در مراکز رفت وآمد جوانان و افراد پر ریسک فعالیتهایی در این زمینه انجام شود تا روند کاهشی ابتلا در جهان در ایران نیز تجربه شود و این بیماری در کشور ما نیز مهار شود.