نهادهای فرهنگی؛ متهم ردیف اول شیوع ایدز

رئیس انجمن پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی درگفتگو با ایلنا:

نهادهای فرهنگی؛ متهم ردیف اول شیوع ایدز

متاسفانه در کشور اطلاع رسانی مطلوبی در مورد پیشگیری از ایدز انجام نمی‌شود و به دلیل شرم و حیای کاذبی که در این زمینه وجود دارد خانواده‌ها به فرزندانشان آموزش‌های لازم را نمی‌دهند. علاوه بر این در مدارس و دانشگاه‌ها نیز فعالیت مؤثری در زمینه آموزش پیشگیری از ایدز از طریق رابطه جنسی انجام نمی‌شود، رسانه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی هم دچار سکوتی مرگبار شده‌اند

ابراهیم ترکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به شناسایی حدود 30 هزار نفر مبتلا به بیماری ایدز در کشور گفت: البته براساس برآوردی که سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت سال های پیش ارائه داده اند حدود 83 هزار نفر در کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند که به اعتقاد بنده این آمار درستی نیست و به نظر می‌رسد آمار واقعی بیشتر از این‌ها باشد.
 
وی در ادامه با اشاره به رشد بیماری ایدز در کشور افزود: به عنوان نمونه در گذشته انتقال HIV از مادر به فرزند یک درصد بود اما اکنون به 8 /3 درصد افزایش پیدا کرده است و این زنگ خطری برای گسترش ایدز در کشور است.
 
ترکی ابتلا به بیماری ایدز از طریق عدم آگاهی نسبت به روابط درست جنسی را رو به رشد دانست و افزود: متاسفانه در کشور اطلاع رسانی مطلوبی در مورد پیشگیری از ایدز انجام نمی‌شود و به دلیل شرم و حیای کاذبی که در این زمینه وجود دارد خانواده‌ها به فرزندانشان آموزش‌های لازم را نمی‌دهند. علاوه بر این در مدارس و دانشگاه‌ها نیز فعالیت مؤثری در زمینه آموزش پیشگیری از ایدز از طریق رابطه جنسی انجام نمی‌شود، رسانه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی هم دچار سکوتی مرگبار شده‌اند.
 
وی به رشد بیماری‌های مقاربتی در کشور اشاره کرد و افزود: از سال 80 تا 86 رشد بیماری‌های آمیزشی در کشور، افزایش یافته است. دانشمندان براین باورند فاصله شیوع بیماری‌های آمیزشی مثل سوزاک و سفلیس و... با همه‌گیری ایدز، یک دوره ده ساله است.
 
ترکی ادامه داد: امکان بازگشت موج دوم ایدز از طریق سرنگ مشترک نیز وجود دارد. این نشان می دهد که نهادهای فرهنگی از جمله رسانه ها، آموزش و پرورش، دانشگاه ها، صدا و سیما و سایر دستگاه های فرهنگی در این زمینه کم کاری کرده اند.
 
وی در مورد فعالیت های انجمن پیشگیری از آسیب های اجتماعی نیز گفت: توجه و تمرکز این انجمن بر این است که با آموزش، اطلاع رسانی و اقدامات فرهنگی از ابتلا شدن افراد جدید به ایدز جلوگیری کنیم.
 
ترکی در ادامه به انتقاد از عدم حمایت دولت نهم و دهم از سازمان های مردم نهاد و انجمن‌های تخصصی پرداخت و افزود: متاسفانه مدت‌هاست دستگاه‌های دولتی دیگر حمایتی از سازمان‌های مردم نهاد نمی‌کنند اما امیدوار هستیم دولت تدبیر و امید رویکرد جدیدی به فعالیت سازمان های غیردولتی داشته باشد.
 
مدیرعامل انجمن پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی افزود: البته این موضوع تنها درمورد انجمن ما صدق نمی‌کند بلکه انجمن‌های دیگر نیز چنین وضعیتی دارند.
 
وی در پاسخ به این سوال که درچنین وضعیتی هزینه فعالیت های فرهنگی و تبلیغاتی انجمن برای پیشگیری از ایدز از کجا تامین می شود، افزود: سازمان های بین المللی، دولتی و خیرین به ما کمک می کردند اما این روزها خیرین اوضاع مالی خوبی ندارند و خودشان گرفتار هستند. سازمان های بین المللی هم با توجه به شرایط بین المللی با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه هستند.
 
ترکی تصریح کرد: سازمان‌های دولتی نیز چنان که گفتم سازمان های مردم نهاد را فراموش کرده اند و همین مسائل باعث شده است که فعالیت های تخصصی غیردولتی نسبت به گذشته کمرنگ تر شود.
 
منبع:
http://ilna.ir/news/news.cfm?id=83289