برگزاری مراسم روز جهانی ایدز ویژه کودکان و نوجوانان

گزارش تصویری

برگزاری مراسم روز جهانی ایدز ویژه کودکان و نوجوانان

برنامه‏ فرهنگی و آموزشی روز جهانی ایدز، در قالب مسابقه دو میدانی و نقاشی در دو گروه سنی کودک و نوجوان و با هدف افزایش آگاهی و اطلاع‏‎رسانی عمومی در زمینه کنترل و پیشگیری بیماری ایدز با شعار «بیشتر بدانیم، بهتر زندگی کنیم» برگزار شد

 
در واپسین روز هفته اطلاع‏ رسانی پیشگیری از ایدز، برنامه‏ فرهنگی و آموزشی در قالب مسابقه دو میدانی و نقاشی در دو گروه سنی کودک و نوجوان با هدف افزایش آگاهی و اطلاع‏‎رسانی عمومی در زمینه کنترل و پیشگیری بیماری ایدز برگزار شد. 
 
در ابتدای این برنامه، کودکان و نوجوانان با انجام نرمش صبحگاهی و درهوای کاملاً پاییزی، خود را برای حضور در این برنامه آماده کردند و سپس مسابقه دو میدانی 100 متر آغاز شد و در میان همهمه کودکان، 24 نفر از کودک و نوجوانی که در چهار گروه به رقابت پرداخته بودند به عنوان برندگان مسابقه دو میدانی برگزیده شدند و جوایز خود را از «آنا ریاتی» جانشین نماینده یونیسف در جمهوری اسلامی ایران و مهتاب کرامتی، سفیر حسن نیت یونیسف دریافت کردند.
 
خانم ریاتی، جانشین نماینده یونیسف در ایران، با اشاره به روز جهانی ایدز، در سخنان کوتاهی گفت: «از اینکه در جمع کودکان و نوجوانان و در میان این همه شور و نشاط حضور دارم بسیار خوشنود هستم» وی در ادامه با اشاره به بیماری ایدز به عنوان معضلی جهانی گفت: «موضوع این بیماری، یکی از مهمترین مسایل جامعه جهانی است که نباید هیچگاه به دست فراموشی سپرده شود»
 
در ادامه مهتاب کرامتی با حضور در بین کودکان حاضر در این برنامه، با آنها به گفتگو پرداخت.
 
پس از مسابقه دو میدانی، مسابقه نقاشی با موضوع ایدز برگزار شد و بچه‏ ها، صدها نقاشی زیبا را به تصویر کشیدند.
 
بعد از آن گروه تلویزیونی رنگین‏ کمان به اجرای برنامه پرداختند. «نیما» و «پنگول» برنامه‏ فرهنگی و آموزشی متنوعی را با موضوع بیماری ایدز اجرا کردند. در بخشی از این برنامه، بصورت شعر و با ادبیاتی کودکانه بیماری ایدز معرفی شد که بخشی از آن به ‏این شرح می‏‎باشد:
 
(بذار برات بگم که ایدز یعنی چی / تا دلشورت کمتر بشه، یک کمی / خلاصش، ایدزه اسم انتخابی / یا نقصِ ایمنیِ اکتسابی / مولدِ بیماری اچ‎آی‎ویه / یه ویروس خطرناکِ مُسریه / از طریق خون و مُخاط بدن / می‎‏رسه به کل نقاط بدن)
 
در این برنامه شهردار منطقه 14، در سخنانی کوتاه، از اعلام حمایت شهرداری منطقه از فعالیت‏‎های بشردوستانه و توجه به موضوع سلامت شهروندان خبر داد و تاکید کرد: «اگر همه مردم و خانواده‏‎ها و سازمانهای مردم نهاد در زمینه پیشگیری از بیماری ایدز فعال باشند، می‎‏توانیم از گسترش این بیماری جلوگیری کنیم». وی با اشاره به اینکه پیشگیری بهتر و با‏صرفه ‏تر از درمان است، بر توجه همگانی به پیشگیری از این بیماری تأکید کرد.
 
این برنامه توسط انجمن پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی و با مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بهزیستی کشور، شهرداری تهران و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) برگزار شد.