بیانیه مقابله با سوءاستفاده از کودکان در مخاصمات مسلحانه

شورای حقوق‎بشر سازمان ملل

بیانیه مقابله با سوءاستفاده از کودکان در مخاصمات مسلحانه

در برخی گزارشها، این گروهها خانواده‎ها را مجبور می‎کنند تا کودکانشان را در قبال دریافت پول، غذا و پوشاک برای جنگیدن به این گروه تروریستی اجاره دهند. این کودکان تحت آموزش شیوه‎های خشن و وحشیانه از جمله سر بریدن قرار می‎گیرند

 
در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، انجمن پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی بیانیه‎ای را در خصوص ضرورت مقابله با سوءاستفاده از کودکان در مخاصمات مسلحانه منتشر کرد که توسط نماینده انجمن در صحن شورا قرائت شد:
 
جناب رئیس
موضوع حمایت از کودکان در مخاصمات مسلحانه، از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. ماده ۳۸ کنوانسیون حقوق کودک اعلام می‌کند: گروه‌های سیاسی نباید از افراد زیر پانزده سال درجنگ استفاده کنند. همچنین «پروتکل اختیاری شرکت کودکان درجنگ» از طرفین درگیری‌ها می‌خواهد که به افراد زیر هیجده سال اجازه شرکت در جنگ داده نشود و سربازگیری اجباری در مورد این افراد نیز ممنوع می‌باشد.
برابر گزارش‎های مکرر نهادهای حقوق بشری، متاسفانه برخی از گروههای تروریستی از جمله داعش رسماً در جنگ از کودکان به عنوان نیروی نظامی و حتی انتحاری استفاده می‎کنند. در برخی گزارشها، این گروهها خانواده‎ها را مجبور می‎کنند تا کودکانشان را در قبال دریافت پول، غذا و پوشاک برای جنگیدن به این گروه تروریستی اجاره دهند. این کودکان تحت آموزش شیوه‎های خشن و وحشیانه از جمله سر بریدن قرار می‎گیرند.
 
جناب رئیس
چشم‌انداز ما ایجاد دنیایی است که در آن همه کودکان و نوجوانان (پسران و دختران زیر ۱۸ سال) تحت شرایطی رشد کنند که بتوانند تمامی استعدادها و توانایی‌های خود را تحقق بخشیده و از حقوق بنیادین خود بهره‌مند شوند. در راستای تحقق این شرایط ما معتقدیم باید از به خدمت گرفتن و سوءاستفاده از کودکان در درگیری‌های مسلحانه که از موارد نقض حقوق بشر تلقی می‌شود، جلوگیری گردد.
ما بعنوان سازمان غیردولتی فعال در زمینه فعالیتهای بشردوستانه خواستار موضع‌گیری مؤثر و شفاف مجامع بین‎المللی در قبال نقض آشکار حقوق کودکان هستیم و از نهادهای حقوق بشری خصوصاً شورای حقوق بشر و نهادهای مربوط به حقوق کودکان می‎خواهیم تا نسبت به این موضوع بی‎تفاوت نباشند. ما خواستار اقدام مؤثر و جدی در این زمینه می‎باشیم.