بیانیه حمایت از اقلیتهای قومی و مذهبی در عراق و سوریه

شورای حقوق‎بشر سازمان ملل

بیانیه حمایت از اقلیتهای قومی و مذهبی در عراق و سوریه

اقدامات داعش در عراق و سوریه رنگ و بوی پاکسازی قومی و مذهبی به خود گرفته است. اقلیت‎های قومی و مذهبی از جمله مسیحیان، ایزدی‌ها، کردها و ترکمن‌ها هدف قتل‌عام، شکنجه، غارت، تخریب اموال و قطع دسترسی به خدمات اولیه انسانی قرار گرفته‌اند

 
در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، انجمن پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی بیانیه‎ای را در خصوص ضرورت حمایت از اقلیتهای قومی و مذهبی در عراق و سوریه منتشر کرد که توسط نماینده انجمن در صحن شورا قرائت شد:
 
جناب رییس
اقدامات داعش در عراق و سوریه رنگ و بوی پاکسازی قومی و مذهبی به خود گرفته است. اقلیت‎های قومی و مذهبی از جمله مسیحیان، ایزدی‌ها، کردها و ترکمن‌ها، به ویژه زنان و کودکان، هدف قتل‌عام، شکنجه، غارت، تخریب اموال، تغییر اجباری دین و قطع دسترسی به خدمات اولیه انسانی قرار گرفته‌اند. هزاران زن و دختر مورد تجاوز، آزار جسمی، بردگی جنسی و قاچاق قرار گرفتند و بسیاری از آنان مجبور به ازدواج اجباری با تروریست‌ها شده‌اند.
تخریب بناهای فرهنگی و مکان‌های مقدس، نیایشگاه‎ها و سایر بناهای مهم دینی، وادار کردن اقلیت‌های دینی و قومی و ساکنان محل‌های مورد حمله به کوچ اجباری، ایجاد وحشت عمومی با قتل‎عام اسیران و حمله به گروه‌های غیرنظامی دامنه‌ وسیع‌تری یافته‌اند. سرکوب وحشیانه اقلیت‌های قومی و مذهبی، شیعیان و حتی گروه‌های اهل سنتی که از پذیرفتن قوانین داعش سرباز می‌زنند، بخش دیگری از اقدامات جنایتکارانه این گروه است.
 
جناب رئیس
جنایات داعش درعراق و سوریه همراه با نقض فزاینده حقوق اقلیت‎ها، نسل‌کشی و پا‌‌ک‌سازی قومی مصداق بارز جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت می‎باشد.
ما بعنوان سازمان غیردولتی فعال در زمینه حقوق بشر از همه مذاهب و رهبران دینی می‎خواهیم در محکوم ساختن تبهکاری داعش، شامل کشتارهای جمعی، تجاوز به عنف، برده‎داری جنسی، مجازات‎های شلاق، به صلیب کشیدن و شکنجه و قتل گروگان‎ها متحد شده و از جامعه بین‎الملل نیز می‎خواهیم تا نهایت تلاش خود را برای حفاظت از غیرنظامیان و اقلیت‎های آسیب‎پذیر عملی کنند.