بیانیه همکاریهای بین‎المللی در مبارزه با موادمخدر

شورای حقوق بشر

بیانیه همکاریهای بین‎المللی در مبارزه با موادمخدر

شیوع و گسترش موادمخدر در شرق و غرب آفریقا، جنوب آمریکا و گسترش مواد مخدر صناعی در خاورمیانه و جنوب شرق آسیا از جمله بحرانهای نوظهور به شمار می‎آیند. بطوری که می‎شود از آن بعنوان یکی از بحرانهای عمده در قرن بیست و یکم نام برد

 
در سی و یکمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، انجمن پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی بیانیه‎ای را در خصوص همکاری دولتها و سازمانهای بین‎المللی در مبارزه با موادمخدر منتشر کرد که توسط نماینده انجمن در صحن شورا قرائت شد:
 
جهان در حال توسعه، شاهد بروز و ظهور بحرانی است که میلیونها نفر را بخاطر اعتیاد به بردگی کشیده است. شیوع و گسترش سوء مصرف موادمخدر در شرق و غرب آفریقا، جنوب آمریکا و گسترش مواد مخدر صناعی در خاورمیانه و جنوب شرق آسیا از جمله این بحرانهای نوظهور به شمار می‎آیند. بطوری که می‎شود از قاچاق موادمخدر بعنوان یکی از بحرانهای عمده در قرن بیست و یکم نام برد.
همسایگی ایران با بزرگترین تولیدکننده تریاک در جهان و قرارگرفتن در مسیر ترانزیت و بازار مصرف این مواد در اروپا و آمریکای شمالی عامل مهمی در ایجاد ناامنی در مرزهای کشور جمهوری اسلامی ایران خصوصا امنیت مرزهای شرقی کشور شده است.
جمهوری اسلامی ایران در سالهای گذشته، تلاش بسیار گسترده‎ای را برای جلوگیری از ترانزیت موادمخدر داشته و صدمات زیادی را از این بابت متحمل شده است. کشته شدن نزدیک به 4000 سرباز ایرانی و معلولیت بیش از 1200 نفر شاهدی بر این مدعا است.
در این رهگذر نه تنها همکاری موثری در زمینه مقابله با موادمخدر از سوی کشورهای دیگر صورت نگرفته است بلکه متاسفانه شاهد عدم همکاری در این موضوع هستیم.
 
جناب رئیس
تحریمهای غیرمنطقی اتحادیه اروپایی به بهانه‌های مختلف و بی‌معنا که حتی ارسال تجهیزات فنی برای ردگیری و مقابله با قاچاق موادمخدر را هم منع می‎کند، متاسفانه مانعی جدی برای مقابله با این بحران بزرگ می‎باشد.
ما بعنوان سازمان غیردولتی که در زمینه پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی فعالیت می‎کنیم از مجامع بین‎المللی خصوصا شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپایی می‎خواهیم با تجدید نظر و لغو این تحریمها، در زمینه همکاری برای مقابله با این آسیب بزرگ فرهنگی و اجتماعی با سازمانهای دولتی، سازمانهای غیردولتی و همچنین دولت جمهوری اسلامی ایران همکاری جدی داشته باشند.