بیانیه محکومیت سوءاستفاده داعش از کودکان در جنگ

شورای حقوق بشر

بیانیه محکومیت سوءاستفاده داعش از کودکان در جنگ

بر اساس معاهدات دیوان بین‌المللی کیفری به کار گرفتن افراد زیر ١۵ سال در درگیری‌های نظامی، جنایت جنگی محسوب می‌شود و همچنین بر اساس ماده ۳۸ پیمان‎نامه حقوق کودک مصوب ۱۹۸۹ امری غیرقابل قبول می‎باشد

 
در سی و یکمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، انجمن پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی بیانیه‎ای را در خصوص محکومیت استفاده از کودکان در مخاصمات مسلحانه در مناطق تحت نفوذ داعش منتشر کرد که توسط نماینده انجمن در صحن شورا قرائت شد:
 
گزارشات و اخبار موثق مورد تایید سازمانهای بین‎المللی حکایت از عدم رعایت حقوق کودکان در سرزمینهای اشغالی و تحت نفوذ داعش دارد.
استفاده از کودکان بعنوان سرباز و همچنین ترغیب کودکان به انجام عملیات انتحاری به موضوعی عادی تبدیل شده است.
همچنین این گزارشات حکایت از وضعیت نابسامان آورگانی دارد که بخاطر جنایات گروه تروریستی داعش مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‎اند. بیش از نیمی از این آورگان کودک هستند که در شرایطی سخت و طاقت فرسا و بدون در اختیار داشتن امکانات اولیه زندگی می‎کنند.
 
جناب رئیس
این موارد نقض جدی حقوق بشر محسوب می‎شود. بر اساس معاهدات دیوان بین‌المللی کیفری به کار گرفتن افراد زیر ١۵ سال در درگیری‌های نظامی، جنایت جنگی محسوب می‌شود و همچنین بر اساس ماده ۳۸ پیمان‎نامه حقوق کودک مصوب ۱۹۸۹ استفاده از کودکان در مخاصمات مسلحانه، امری غیر قابل قبول می باشد و همگان به حمایت از کودکانی که تحث تاثیر عواقب جنگ قرار گرفته‎اند متعهد شده‎اند.
ما بعنوان سازمان غیردولتی که در زمینه فعالیتهای بشردوستانه فعالیت می‎کنیم ضمن ابراز نگرانی جدی از وضعیت آوارگان و همچنین وضعیت کودکان در سرزمین‎های تحت اشغال داعش در عراق و سوریه از مجامع بین‎المللی خصوصا شورای حقوق بشر می‎خواهیم نسبت به اعمال خشونت علیه کودکان توسط داعش بی‎تفاوت نباشند و تصمیمات جدی در خصوص پایان دادن به این جنایات جنگی را اتخاذ نمایند.