بیانیه انجمن در دفاع از حقوق زنان و کودکان مظلوم یمن

شورای حقوق بشر

بیانیه انجمن در دفاع از حقوق زنان و کودکان مظلوم یمن

این کشور بخاطر جنگ و خرابی‎های ناشی از آن همچنان قربانی می‎دهد و گفته می‎شود هر ۱۰ دقیقه دستکم یک کودک یمنی در این کشور جان خود را از دست می‎دهد

 
در سی و چهارمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، انجمن پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی با انتقاد از فروش تسلیحات نظامی به کشورهای نقض کننده حقوق انسانها، بیانیه‎ای را در خصوص دفاع از حقوق کودکان و زنان یمنی منتشر کرد که توسط نماینده انجمن در صحن شورا قرائت شد:
 
هزاران نفر از شهروندان یمنی در دو سالی که از جنگ می‎گذرد در حملات هوایی به این کشور، در مراسم عروسی، عزاداری و یا در مدارس و بیمارستان‎ها کشته یا زخمی شده‎اند.
بر اساس گزارش‎های بین‎المللی 12 میلیون یمنی به علت تداوم جنگ در قحطی به سر می‎برند و نیاز به کمک‎های بشردوستانه دارند.
در این میان نزدیک به دو میلیون و ۲۰۰ هزار کودک یمنی به معنای واقعی دچار سوءتغذیه بوده و قربانی سیستم بهداشت و درمان از بین رفته یمن هستند.
رشد نزدیک به نیمی از کودکان یمنی متوقف شده است و در مقایسه با هم سن و سالهای خود در کشورهای دیگر از قد و قامت کوتاه‎تری برخوردار هستند که این موضوع نشانگر سوءتغذیه مزمن است.
این کشور بخاطر جنگ و خرابی‎های ناشی از آن همچنان قربانی می‎دهد و گفته می‎شود هر ۱۰ دقیقه دستکم یک کودک یمنی در این کشور جان خود را از دست می‎دهد.
متاسفانه برخی کشورها بجای ارسال کمکهای بشردوستانه، برای کسب سود بیشتر همچنان به صدور تسلیحات و ارائه پشتیبانی نظامی به کشورهای متجاوز ادامه می‎دهند و بدینوسیله شریک در نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر و از مسببین کشتار غیرنظامیان خصوصا زنان و کودکان در این کشور به حساب می‎آیند.
 
جناب رئیس
آیا وقت آن نرسیده است که رهبران جهان برای تحقق صلح و جلوگیری از قتل‎عام غیرنظامیان، اولویت دادن به منافع اقتصادی خود را متوقف کنند؟؟
ما بعنوان سازمان غیردولتی همنوا با سایر سازمانهای بشردوستانه از مجامع جهانی خصوصا شورای حقوق بشر می‎خواهیم نسبت به نقض آشکار و گسترده حقوق بشر در یمن بی‎تفاوت نباشند و تدابیری را برای جلوگیری از فروش سلاح و همچنین ارسال غذا و کمکهای فوری بشردوستانه برای مردم یمن خصوصا زنان و کودکان در دستور کار قرار بدهند.