بیانیه محکومیت ممنوعیت ورود اتباع ایرانی به آمریکا

شورای حقوق بشر

بیانیه محکومیت ممنوعیت ورود اتباع ایرانی به آمریکا

چنین اقدامات گزینشی و تبعیض‎آمیز که با حفظ کرامت انسانی سر ستیز دارد تنها به تقویت زمینه‎های سوءاستفاده افراط گریان و تحریک هر چه بیشتر حامیان خشونت و تروریسم خواهد شد

 
در سی و چهارمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، انجمن پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی با انتقاد از سیاستهای نژادپرستانه رئیس جمهور جدید ایالات متحده، بیانیه‎ای را در خصوص محکومیت ممنوعیت ورود اتباع ایرانی و شش کشور مسلمان به آمریکا منتشر کرد که توسط نماینده انجمن در صحن شورا قرائت شد. ترجمه فارسی این بیانیه به شرح ذیل است:
 
در شرایطی که جامعه جهانی نیازمند گفتگو، تعامل و خردورزی و مقابله همه جانبه با خشونت و افراطی‏گری است، تبعیض قائل‎شدن میان انسانها بر مبنای نژاد، مذهب و ملیت‎شان، هر چند موقت، عملی نژادپرستانه و مغایر با اصول اولیه حقوق بین‎الملل و بر خلاف کنوانسیونهای حقوق بشری محسوب می‎شود.
اقدام شتابزده رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا در ممانعت از ورود اتباع هفت کشور مسلمان به آمریکا و سرگردانی و توهین آشکار و ایجاد مزاحمت برای کسانی که قصد بازگشت به محل زندگی، کار و تحصیل یا درمان بودند با بهانه ممانعت از ورود تروریست‎ها به خاک آمریکا عملی غیرمنطقی و تبعیض‎آمیز است.
همچنین در روزگاری که بر اثر جنگ و کشتار غیرنظامیان بی‎دفاع خصوصا زنان و کودکان، شمار پناهجویان در سراسر جهان افزایش یافته و آورگان جنگی بیش از پیش به حمایت و کمک‎های انساندوستانه نیاز دارند، این رفتار مانعی برای اسکان مجدد پناهجویان صرف نظر از ملیت، نژاد و مذهب آنها است و موجب به خطر افتادن وضعیت و امنیت پناهجویان می‎شود.
چنین اقدامات گزینشی و تبعیض‎آمیز که با حفظ کرامت انسانی سر ستیز دارد تنها به تقویت زمینه‎های سوءاستفاده افراط گریان و تحریک هر چه بیشتر حامیان خشونت و تروریسم خواهد شد.
 
جناب رئیس
ما بعنوان سازمان غیردولتی فعال در زمینه فعالیتهای بشردوستانه چنین رفتارهای نژادپرستانه‎ای را محکوم می‎کنیم و از جامعه جهانی خصوصا شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‎خواهیم نسبت به ضرورت حفظ کرامت انسانی و جلوگیری از تبعیض نژادی بی‎تفاوت نباشند.