در جستجوی میلاد یک روبان قرمز

گزارش

در جستجوی میلاد یک روبان قرمز

روبان قرمزی که نماد بیماری ایدز است، از کجا سر و کله‌اش پیدا شده؟ نمادها انتخاب می‌شوند تا نماینده مفهوم‌هایی باشند. روبان قرمز، نماد جهانی آگاهی و همبستگی با بیماران مبتلا به ویروس عامل ایدز است...

روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز از کجا آمد و از کجا شروع شد؟ شاید برای شما هم که فرارسیدن مکرر این روز جهانی را بارها و بارها دیده‌اید و از طریق رسانه‌ها متوجه شده‌اید، این یک سوال باشد. روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز، از سال 1988 شکل گرفت. بهداشتی‌های 140 کشور جهان، در پایتختی مه آلود به نام لندن، دور هم جمع شدند و یکی از تصمیمات‌شان، نام‌گذاری اول دسامبر هر سال، به نام جهانی این بیماری بود. منظورشان هم این بود که اهمیت چنین موضوعی را یادآوری کنند و دولت‌ها و انجمن‌ها و «N.G.O»‌ها (سازمان‌های غیردولتی) را وادار کنند که به‌خاطر این روز هم که شده، برنامه‌هایی برای اجرایی کردن داشته باشند.
بعدتر، در سی و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل، که 27 اکتبر همان سال برگزار شد، سازمان جهانی بهداشت، تصمیم گرفت که اولین روز جهانی آن را برگزار کند تا بیشتر از پیش، اهمیت آن را نشان بدهد. نکته جالبتر دیگر این که هر سال یک موضوع و گرایش خاص در حوزه بیماری ایدز انتخاب می‌شود تا محور خاص فعالیت‌های عمومی مربوط به بیماری ایدز شود. مثلا موضوع چالش‌های زنان و دختران در ارتباط با این بیماری.
اما این روبان قرمزی که نماد بیماری ایدز است، از کجا سر و کله‌اش پیدا شده؟ بالاخره این هم سوالی است که ممکن است برای شما پیش آمده باشد. روبان قرمز، یک نماد است. نمادها انتخاب می‌شوند تا نماینده مفهوم‌هایی باشند. روبان قرمز، نماد جهانی آگاهی و همبستگی با بیماران مبتلا به ویروس عامل ایدز است. روبان قرمز را چنین معنی کرده‌اند:
‌ قرمز، مثل عشق که سمبل شور و شوق و مدارا با بیماران مبتلا به این ویروس است.
‌ قرمز، مثل خون که نمایانگر درد و رنج انسان‌ها از مرگ بیمارانی است که به بیماری ایدز مبتلا می‌شوند؛ که گفته‎اند بنی‎آدم اعضای یکدیگرند.
‌ قرمز، مثل خشم. خشمی که نشان میدهد چقدر ناراحتیم از این که این بیماری درمانی ندارد و نمی‌تواند کاری برایش کرد.
‌ قرمز، مثل علامت خطر که اگر به آن بی‎توجهی کنیم، درگیر یکی از بزرگ‌ترین مسائل جهانی خواهیم شد.
اول‌های سال 1991 بود که سازمانی بین‌المللی‌ای به نام VISUAL AIDS تصمیم گرفت نماد جهانی مبارزه با بیماری ایدز را طراحی کند. این نماد، برای همبستگی و مدارا با آنانی طراحی شد که از سوی مردم، دچار برخوردهایی تبعیض آمیز می‌شوند و همچنین برای همبستگی با بیماران مبتلا. این نماد، در یک روز مقدس، وارد اروپا شد و در استادیوم معروف ویمبلی شهری مه آلود به نام لندن، در قالب صد هزار روبان قرمز بین تماشاچیان پخش شد. یک میلیارد انسان از هفتاد کشور دنیای بزرگ ما، با چشم‌های خودشان این مراسم را دیدند تا بدانند و آگاه باشند که روبان قرمز یعنی همدلی با مبتلایان به بیماری ایدز و آرزوی دنیایی بدون تبعیض برای آنها.