بیانیه انجمن در گفتگوی تعاملی با گزارشگر اقدامات یکجانبه

شورای حقوق بشر

بیانیه انجمن در گفتگوی تعاملی با گزارشگر اقدامات یکجانبه

در نشست 42 شورای حقوق بشر بیانیه ای در گفتگو با گزارشگر ویژه اقدامات یک جانبه اجباری با موضوع تحریم های ظالمانه ایالات متحده علیه ملت ایران به عنوان نقض آشکار حقوق بشر منتشر شد

 
بیانیه انجمن پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی
آیتم گفتگوی تعاملی با گزارشگر اقدامات یکجانبه اجباری

با خروج یکجانبه آمریکا از برجام در می 2018 و وضع مجدد تحریم‏‎های اقتصادی توسط این کشور، مردم ایران در دسترسی به حقوق انسانی خود از جمله حق توسعه دچار چالش جدی شده‎اند.
بر اساس اسناد بین‎المللی، حق توسعه، حقی جهان شمول، غیر قابل انتقال و بخش جدایی‎ناپذیر از حقوق اساسی انسان‎ها است و جامعه بین‎المللی و دولت‎ها باید در راه برخورداری از حق توسعه همکاری مؤثر برای تحقق و رفع موانع آن اقدامات لازم را انجام دهند.
وضع تحریم‎هاى اقتصادى در مقابل چنین وظیفه‎اى بوده و با تضعیف نظام اقتصادی کشورها، توسعه آنها را در زمینه‎های مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی متوقف می‎کند.
این تحریم‎ها موجب نقض حقوق فردی و اجتماعی شهروندان عادی جامعه می‎شود و زندگی افراد جامعه را در تنگنا و سختی قرار می‎دهد و باعث نقض حقوق بشر می‎شود. تحریم می‎تواند به واسطه‎های مختلف همانند کاهش سطح رشد اقتصادی، افت سطح آموزش، معضلات اجتماعی و اقتصادی فراوانی را برای جوامع به بار آورده و به عنوان یک مانع توسعه‎ای، منجر به ایجاد زمینه‎های افزایش تورم، التهاب اقتصادی و آسیب‎های اجتماعی شود.
 با تأمل در کشورهایی که مورد تحریم نسبتاً جامع قرار گرفته‎اند، درمی‎یابیم که حق توسعه به واقع از آسیب پذیرترین معیارهای حقوق بشری در تحریم هاست.
انجمن پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی از گزارشگر ویژه اقدامات یکجانبه اجباری، گزارشگر ویژه حق توسعه و گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران می‎خواهد ضمن موضع‎گیری در این‎باره نسبت به تهیه گزارش‎های لازم در خصوص نقض حقوق مردم ایران اقدام نمایند. ما معتقدیم تحریم یک تنبیه دست‌جمعی است و مغایر با کلیه اصول اساسی حقوق بشر است.