بیماری ایدز چیست؟

ایدز چیست؟

بیماری ایدز چیست؟

موقعی که سیستم ایمنی بدن آسیب می بیند، بدن در مقابل ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها، و بیماری های بدخیم ضعیف می شود و با کوچک ترین تهاجمی به بیماری مبتلا می گردد، در حالی که قبلاً براحتی با این بیماری ها مقابله می کرده و بر آنها پیروز می شده با شروع این بیماری و پس از نقص ایمنی، با ساده ترین میکروبها دچار بیماریهای وخیم و غیر قابل درمانی میگردد

بیماری ایدز (AIDS)[1]یک بیماری عفونی است که در آن سیستم ایمنی بدن انسان دچار نقص می گردد.
موقعی که سیستم ایمنی بدن آسیب می بیند، بدن در مقابل ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها، و بیماری های بدخیم ضعیف می شود و با کوچک ترین تهاجمی به بیماری مبتلا می گردد، در حالی که قبلاً براحتی با این بیماری ها مقابله می کرده و بر آنها پیروز می شده با شروع این بیماری و پس از نقص ایمنی، با ساده ترین میکروبها دچار بیماریهای وخیم و غیر قابل درمانی میگردد.
این بیماری در اثر ورود ویروسی به نام ویروس نقص ایمنی انسانی یا [2]HIV به بدن ایجاد می گردد. این ویروس از این جهت خطرناک است که مستقیماً به سیستم محافظ بدن (سیستم ایمنی) حمله میکند و آن را از بین می‌برد و بدن را در مقابل ویروس‌ها و دیگر عوامل مهاجم آسیب‌پذیر می نماید.
از زمان ورود اچ آی وی به بدن تا ایجاد بیماری ایدز که در آن سیستم ایمنی تخریب گردد و نتواند از بدن محافظت کند، زمانی طولانی لازم است که طول این مدت زمان بستگی به تغذیه، سلامت قبلی بیمار و درمان دارویی دارد.
اگر فردی که رفتار پر مخاطره داشته به موقع برای انجام آزمایش تشخیصی مراجعه نماید و در صورت مثبت بودن آزمایش تحت نظر قرار گیرد و در موقع مناسب و قبل از ایجاد علایم تحت درمان قرار بگیرد احتمالاً یک زندگی طولانی و نسبتاً طبیعی خواهد داشت. تغذیهی مناسب نیز به تأخیر در ایجاد بیماری کمک می کند و کسانی که تغذیهی خوبی داشته باشند دیرتر بیمار خواهند شد.

[1] Acquired Immune Deficiency Syndrome
[2] Human Immunodeficiency virus